Mohol lekár zle namerať dioptrie 3,5-ročnému synovi?

Zodpovedané
19. jún 2024

Dobrý deň,

s 3,5-ročným synom sme boli na prvé očné vyšetrenie, pretože sme si všimli, že mu občas očko utečie smerom do vnútorného kútika. Deje sa to však len zriedkavo. Po vyšetrení som bola smutná, pretože nám doktorka oznámila, že náš syn má vysokú krátkozrakosť a namerala mu dioptrie na jednom oku 7,3 a druhom 5.

Ja vôbec nebádam na ňom, že by mal niečo so zrakom. Chodíme hrať futbal a na odrážadlo. Predmety, ktoré mu ukážem z diaľky 10 metrov, vidí bez problémov.

Môže sa stať, že mu to tým prístrojom zle pomerali?

Pri čítaní obrázkov nechcel spolupracovať.

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že ste si pomýlili diagnózu a Vášmu synovi namerali plusové dioptrie a nie mínusové. Pretože ak by išlo naozaj o mínusové hodnoty a tým krátkozrakosť, tak by na 10 m veľa nevidel a škúlenie zväčša nie je dovnútra.

Priveľa plusových dioptrií sa na rozdiel od mínusových dioptrií, len tak namerať nedá. Váš syn nemá teda krátkozrakosť ale ďalekozrakosť - tzv. hypermetropiu. Do diaľky vidí bez problémov. Horšie to je to blízka. Keďže má ešte len 3,5 roka a nechodí do školy, tak zatiaľ sa to až tak neprejavilo.

Ak ide teda o plusové dioptrie, tak naozaj sú tam.

  • Ich hodnota vyjadruje len jednu jedinú vec a to je veľkosť oka. Čím vyššia plusová dioptria, tým menšie oko je.
  • Tie dioptrie dieťa vie zaostriť pomocou vlastnej šošovky.
  • Tieto hodnoty sú len do diaľky. Takže od rána do večera musí zaostrovať oko 5-7 dioptií len do diaľky. Do blízka je to ešte viac. Na zaostrovanie je automaticky napojený reflex škúlenia smerom dovnútra. To je to, čo ste si všimli.

Dieťa okuliare potrebuje a je veľká šanca, že škúlenie sa stratí úplne. Keď mu okuliare dáte dole, škúlenie sa opäť objaví. To je len znak toho, že okuliare potrebuje.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,

Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk