Je bezpečný prirodzený pôrod, keď mám centrálnu seróznu chorioretinopatiu?

Zodpovedané
20. nov 2023

Dobrý deň,

v 5. mesiaci tehotenstva mi bola diagnostikovaná centrálna serózna chorioretinopatia v pravom oku. Naordinovali mi 3x do dňa Aescin a 1x kvapky Nevanac. Stav sa mi však nezlepšil, práve naopak - opuch sa zväčšil a v žltej škvrne je tekutiny viac. O mesiac ma čaká pôrod.

Je prirodzený pôrod pri tejto diagnóze bezpečný, alebo odporúčate radšej sekciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to veľmi zaujímavá otázka. Počas tehotenstva, ženy vykazujú vyššiu hladinu kortikosteroidov v krvi, čo môže vyvolať centrálnu seróznu chorioretinopatiu (CSCHR).

V klinických štúdiách sa doposiaľ nepotvrdil účinok lokálnych nesteroidálnych antireumatík akým je aj Nevanac na CSCHR. Práve v auguste tohto roku vyšla nová metaanalýza potvrdzujúca toto tvrdenie (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/aos...).
Je potrebné ešte poznamenať, že užívanie nesteroidálnych antireumatík v 3. trimestri sa neodporúča, keďže môže byť nebezpečné pre plod (predčasné uzavretie ductus arteriosus). Odporúčam preto liek radšej ďalej neužívať.

Ohľadne lieku Aescin neexistujú žiadne klinické štúdie v spojitosti s CSCHR, a preto nie je možné vysloviť ani odporúčanie na jeho užívanie.

Nemyslím si, že by spôsob pôrodu (spontánny/sekcia) nejako ochorenie mohol ovplyvniť. Ani v literatúre som možný vplyv nenašiel. Z toho hľadiska si môžete zvoliť spôsob pôrodu, ktorý Vám vyhovuje.

Poznámka: Podobne sa niekedy tvrdilo, že ženy s vysokou krátkozrakosťou nemôžu rodiť spontánne ale len sekciou, aby nedošlo k odlúpnutiu sietnice. To je však mýtus a toto tvrdenie nie je správne. Aj tieto ženy môžu rodiť spontánne.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže a prajem Vám všetko dobré pri pôrode,
S úctou,

Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk