Dvaja oční lekári namerali odlišné dioptrie. Ktoré máme dať dcérke vyrobiť?

Zodpovedané
Včera o 18:05

Dobrý deň,

8-ročnej dcére na preventívnej prehliadke zistili, že vidí zle na ľavé oko. Boli sme u dvoch očných lekárov.

Prvým lekárom namerané dioptrie bez rozkvapkania a +0,5 a +6,25, predpis okuliare na +0,5 a +3,5 (aktuálne nosí).
Druhým lekárom namerané po rozkvapkaní +2 a +7,5. Predpis na okuliare na plnú korekciu teda +2 a +7,5 (máme zmeniť).

Sme šokovaní z toho, že dvaja oční lekári a rôzne veľmi odlišné názory.

Čo máme spraviť?

Ďakujem

Dobrý deň,

prosím pri všetkých detských otázkach píšte aj vek dieťaťa, je to dôležité pre odpoveď.

Dieťa má tupozrakosť na ľavom oku a príčinou je rozdiel dioptrií, teda vysoké dioptrie na ľavom oku. Túto prekážku je potrebné vykorigovať úplne. Moja skúsenosť je taká, že deti lepšie tolerujú refrakciu o 0,50 dpt. nižšiu ako je plne nameraná hodnota.

Predpísal by som teda okuliare podľa týchto hodnôt:
OD +1,50
OS +7,25

Následne kontrola o 3 mesiace a ak je zraková ostrosť na ľavom oku stále nižšia, začať zalepovanie pravého oka. To je však všetko závislé od veku dieťaťa.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk