Čo znamená, keď mám glaukóm?

Zodpovedané
28. jan 2024

Dobrý deň,

bola som na kontrole a doktorka mi povedala mi, že všetko je ok. Zrak sa nezhoršil, okuliare ostávajú, tlak je dobrý. Mám prísť o dva roky.

Doma som čítala správu a je tam podozrenie na glaukóm.

Je to v poriadku?

Veď to je zelený zákal.

Môžem oslepnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

diagnóza "podozrenie na glaukóm" sa často nachádza v lekárskych správach a spôsobuje rozruch. Neznamená hneď, že glaukóm (zelený zákal) je aj u pacienta prítomný. Dôležité je, aby ste sa opýtali Vášho očného lekára, prečo túto diagnózu v správe použil.

Pacienta s glaukómom je potrebné sledovať každé 3 mesiace a premerať najmä očný tlak. K diagnóze glaukómu sú však potrebné viaceré vyšetrenia, ktorých výsledky na priloženej fotografii však nie sú uvedené:

1. Meranie očného tlaku najlepšie aplanačne a nie len bezkontatkne.
2. Cup/Disc ratio (CD) zrakového nervu - vyjadruje sa desatinným číslom a ide o subj. zhodnotenie veľkosti jamky zrakového nervu očným lekárom pri vyšetrení štrbinovou lampu. Pri zelenom zákale je jamka zväčšená napr. 0,7.
3. Gonioskopia - zhodnotenie komorového uhla.
4. Počítačová perimetria - zorné pole, ktoré sa pri glaukóme poškodzuje.
5. OCT zrakového nervu. Zobrazuje, koľko nervových vlákien ešte zrakový nerv má a porovná to so zdravými ľudmi. Z popisu na fotografii nie je zrejmé, či išlo o OCT makuly alebo zrakového nervu.

Občas však ani všetky tieto vyšetrenia nedokážu zodpovedať, či u pacienta ide naozaj o glaukóm alebo nie. Vtedy len pozorovanie v čase a prípadná progresia (zhoršenie) parametrov odhalí, že ide naozaj o zelený zákal. Práve v týchto prípadoch sa používa diagnóza "Podozrenie na glaukóm".

Na glaukóm je možné oslepnúť, avšak ak sa nelieči a dôjde k zničeniu zrakového nervu. Zrakový nerv je ako kábel medzi mozgom a okom. Alebo pre lepšie predstavenie, medzi televízorom a anténou. Keď sa zničí, nie je obraz. Navyše glaukóm dlho nespôsobuje žiadne ťažkosti a prvé problémy pacient zistí až keď už je veľmi neskoro. Preto je dôležitá pravidelná kontrola u očného lekára:

  • do 60 rokov - u zdravých každé 2 roky,
  • po 60tke - každý rok.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk