Ako zmierniť škúlenie a astigmatizmus u dospelého?

Zodpovedané
Včera o 18:11

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na Vás názor ohľadom môjho zraku. Keď som bola ešte malé bábätko žiaľ pediatrička prepískla veľmi dávkovanie liekov a došlo u mňa k predávkovaniu v dôsledku čoho sa u mňa vyvinula tupozrakosť a problémy so zrakom, plus astigmatizmus a škúlenie. V detskom veku som samozrejme absolvovala preliepanie oči a operáciu strabizmu. Škúlim však stále, ale dioptrie mi oči dokážu udržať. Momentálne mám 30 rokov a 15 rokov nosím kontaktné šošovky no v posledných rokoch mám pocit neostrého videnia. Niekoľkokrát som bola u rôznych doktorov alebo optometristov na premeranie zraku avšak každý mi nameral iné hodnoty najmä cylindrov. Už sama neviem aké dioptrie s akými cylindrami používať, pri všetkých mám pocit že neviem zaostriť s oboma očami. Ak sa sústredím na jedno oko, tak vidím dobre. Keď normálne pozerám s oboma, necítim sa komfortne.

Je toto situáci,a ktorá sa dá nejako riešiť?

Napr. operačne alebo aspoň zmenou dioptrií. Najradšej by som bola za trvalé riešenie. Mám však plusové dioptrie a laser mi napríklad odporúčaný nebol (približne +3,5-4,5).

Ďakujem

Dobrý deň,

vyššie plusové dioptrie sa laserom nedajú dobre odstrániť. Možnosťou sú teda správne okuliare, kontaktné šošovky alebo operácia s implantáciou dodatočnej šošovky k tej vlastnej (tzv. fakická šošovka). Všetky tieto možnosti nie sú limitované výškou dioptrií.

S refrakciou sa treba pohrať aby sa zistila taká, pri ktorej vidíte najostrejšie. V tom Vám pomôže dobrý optometrista alebo očný lekár.
Uvedenú operáciu poskytujú rôzne súkromné centrá.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk