Ako zlepšiť kvalitu života po izolovanej optickej neuritíde?

Zodpovedané
19. jún 2024

Dobrý deň,

vo februári tohto roku som náhle oslepla na ľavé oko. Po zrealizovaní CT, MRI, lumbálnej punkcie a ďalších vyšetreniach mi bola diagnostikovaná optická neuritída. Liečba kortikoidmi na zápal zabrala, ale doteraz na ľavé oko nevidím ako pred zápalom. Plus sústavne mám bolesti hlavy v oblasti ľavého oka. Autoprotilatky anti MOG mám negatívne, som v sledovaná v poradni pre demyelinizačné ochorenia, čaká má každých 6 mesiacov kontrolné MRI.

Očný lekár a neurológ skonštatovali, že som v poriadku, nevedia vysvetliť prečo pretrvávajú bolesti hlavy. Zrak by sa vraj mal vrátiť do pôvodného stavu. V práci fungujem tak, že Ibalgin ráno a Ibalgin poobede každý deň. Denne pracujem veľa s počítačom.

Je možné, že sa zrak 100% vráti a bolesti ustúpia?

Alebo sa mám zmieriť s tým, že takéto následky už ostanú?

Mám ešte nejaké iné možnosti po tejto diagnóze ako zlepšiť kvalitu života?

Mám 38 rokov, som v produktívnom veku a je to pre mňa veľká stopka, že nemôžem fungovať tak ako pred zápalom. Má to vplyv na šoférovanie a aj na bežné denné činnosti.

Ďakujem

Dobrý deň,

aj keď je to vo Vašom veku zriedkavé, je potrebné vylúčiť aj ochorenie Arteriitis temporalis Horton. Je to zápalové ochorenie spánkovej tepny, ktoré je sprevádzané častými bolesťami hlavy a vedie k infarktu zrakového nervu. Lieči sa podobne ako neuritídia, pomocou kortikoidov. Diagnostika spočíva vo vyšetrení zápalových parametrov z krvi - CRP a sedimentácia krvi. Pri užívaní lieku Ibuprofen možu byť parametre však skreslene nízke, a preto by bolo možno dobré, liek na určitý čas vysadiť. Spomínané ochorenie je však netypické pre mladého človeka a vyskytuje sa skôr u seniorov.

Ak ide naozaj o optickú neuritídu, je stále potrebné začať liečbu čo najskôr, aby nedošlo k trvalému poškodeniu zrakového nervu. Zápal sa môže v budúcnosti opäť vyskytnúť.

Obnova zraku sa urýchliť nedá a nedá sa ani ovplyvniť koľko funkcie sa po liečbe prinavráti. Je však možné, že postupom času sa predsa len videnie na postihnutom oku ešte zlepší.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk