Aké sú príčiny vysokého očného tlaku?

Zodpovedané
Včera o 16:44

Dobrý deň,

prosím radu ohľadom očného tlaku. Na kontrolách u očného doktora mi bol vždy nameraný očný tlak 21. Čítala som, že je to horná hranica.

Je potrebné to nejako riešiť?

Na kontroly chodím sporadicky (raz za cca 5 rokov), keďže dioptrie sa mi nezhoršujú.

Aká je príčina takého vysokého tlaku?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, 21 mmHg je horná hranica pre očný tlak, ALE:

1. Nie je meranie ako meranie
Očný tlak sa meria často pomocou non-kontaktného tonometra fúknutím vzduchu do oka. Je to len orientačné. Ak sa namerajú vyššie hodnoty, je potrebné tlak premerať ešte dodatočne iným spôsobom napr. aplanačným tonometrom. Rozdiel môže byť niekedy vysoký aj 10 mmHg. Až keď sa hodnota naozaj potvrdí, je možné sa baviť o potrebe zníženia tlaku.

2. Tlak nie je všetko
Tlak sám o sebe ešte veľa neznamená a je potrebné ho vyhodnotiť spolu s vitalitou zrakového nervu. Ak je zrakový nerv v poriadku a tlak je po premeraní 21 mmHg, stačí pacienta väčšinou len sledovať. Pri poškodenom zrakovom nerve by bola však liečba indikovaná.

Príčin zvýšeného očného tlaku je veľa a sú predmetom očného vyšetrenia, ktoré by ju mohlo odhaliť.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk