Zomrel mi otec, ktorý mal dlhy. Zdedím ich?

Zodpovedané
28. mar 2023

Dobrý deň,

zomrel mi otec a zanechal dlhy aj na zdravotnom, sociálnom a veľa ďalšieho. Čakáme na dedičské konanie.

Môže sa stať, že tie dlhy zdedím ja?

Dá sa to potom aj nejako odmietnuť a vzdať sa dedičstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

dedič zodpovedá za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou len do výšky ceny nadobudnutého dedičstva.

Ak je dedičstvo predlžené (t. j. ak sú dlhy vyššie ako hodnota dedičstva), môžu sa dedičia s veriteľmi dohodnúť, že im dedičstvo prenechajú na úhradu dlhov. Súd túto dohodu schváli, ak neodporuje zákonu alebo dobrým mravom.

Na základe poskytnutých informácií vychádzam z toho, že toto bude pre Vás najvýhodnejšia možnosť, a preto by som Vám ju odporúčala využiť.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk