Zmena pozície počas rodičovskej dovolenky. Mohla by som dostať výpoveď a odstupné podľa zákona?

Zodpovedané
20. aug 2024

Dobrý deň,

chcem sa informovať ohľadom mojej situácie v práci. Momentálne som na rodičovskej dovolenke a zamestnávateľ ma volal do práce, aby mi ponúkol iné miesto. Príde mi to celkom neštandardné počas rodičovskej dovolenky. Väčšinou sa to nerieši po nástupe do práce alebo tesne pred nástupom. Viem, že zo zákona mi musí ponúknuť moje predošlé miesto. Keď nie, tak nejaké iné vyhovujúce.

Ak by miesto zaniklo, mohla by som dostať výpoveď a odstupné podľa zákona?

Lenže on to riešil tak, že ma zavolal do práce a ponúkol mi to iné miesto (bola by to dohoda o zmene) a keby ho nepríjmem, tak sa mi začal v podstate vyhrážať. Na mojom mieste je zamestnankyňa, ktorú som kedysi ja zastupovala počas RD. Nastala chyba v práci, ja som dostala dobu neurčitú na zástup počas materskej dovolenky. My sme teraz obe, čo máme dobu určitú na jednu pozíciu. Chcú to vyriešiť a na jednoduchšie by bolo pre nich, keby podpíšem dohodu o zmene na inú pozíciu. Lenže nakoľko na mňa začali tlačiť a začali sa vyhrážať, nemám chuť to podpísať a chcem sa vás prosím opýtať.

Aké mám možnosti?

Zo strany zamestnávateľa padlo aj vyhlásenie, že to môže dať na súd.

Dá na súd to, že v podstate zamestnávateľ pochybil?

V januári sa menila riaditeľka. Teraz to chce riešiť podstate v môj neprospech.

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ Vás nemôže nútiť k podpisu dohody o zmene pracovných podmienok. Žalobu by síce teoreticky podať mohol (aj keď si neviem predstaviť, že na akom základe), no podľa môjho názoru by mal v konaní nulové šance na úspech.

Prepustiť by Vás mohol, len ak by naplnil požiadavky Zákonníka práce (napr. ak by Vaše pracovné miesto zaniklo v dôsledku organizačných zmien) a v tom prípade by ste mali nárok na odstupné.

V zásade máte 2 možnosti:
1. Počkať, čo urobí zamestnávateľ.
2. Alebo sa s ním dohodnúť na ukončení pracovného pomeru. V tom prípade by ste si mohli skúsiť dohodnúť vyššie odstupné než to, ktoré by Vám prináležalo podľa zákona.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk