Život v spoločnej domácnosti a dedenie. Ako to je?

Zodpovedané
26. sep 2024

Dobrý deň,

počula som, že ak niekto žije s niekym v spoločnej domácnosti rok pred smrťou, tak má nárok dediť po danej osobe.

Je to pravda?

Nie sme manželia. Žijeme druh - družka, nezapísaný na žiadnom úrade. Máme jedno spoločné dieťa, ktoré je maloleté.

Budem po partnerovi dediť iba naše spoločné dieťa?

Alebo aj ja, keďže žijeme viac rokov v spoločnej domácnosti?

Ja mám ešte aj ďalšie deti z predošlého vzťahu.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak s partnerom nie ste zosobášení a partner má iba jedno dieťa (Vaše spoločné dieťa), bude toto dieťa jediným dedičom po Vašom partnerovi. Vo všeobecnosti totiž platí, že ak existujú potomkovia zomrelého, celé dedičstvo sa delí medzi nich a nikto iný nededí.

Ak by ste chceli dediť po svojom partnerovi, museli by ste s ním uzavrieť manželstvo (v tom prípade by sa dedičstvo po Vašom manželovi delilo medzi Vás a Vaše spoločné dieťa).

Po Vás budú dediť všetky Vaše deti (každé rovným dielom). Toto pravidlo by sa neuplatnilo v plnej miere, ak by ste spísali závet alebo ak by ste niektoré zo svojich detí vydedili (v oboch prípadoch zákon stanovuje určité limity).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk