Živnostníka s pracovnou zmluvou núti nadriadený pracovať nad rámec dohodnutých hodín. Ako sa môže brániť?

Zodpovedané
26. sep 2024

Dobrý deň,

manžela v práci donútili založiť si živnosť. Pracuje normálne ako zamestnanec, ale má živnosť. Má podpísanú zmluvu, v ktorej nemá uvedený pracovný čas, iba teda mzdu, ktorú má rozdelenú na fixnú a pohyblivú zložku.

Ide o to, že nadriadený ho stále núti pracovať nad rámec normálnych hodín, odrobi 8,5 hodín za deň a každý deň ho núti riešiť pracovné záležitosti na teams s kolegami po odrobeni tých 8,5 hodín. Dokonca robí každý druhý víkend, za čo by mal mať náhradné voľno, ale v deň náhradného voľna ho núti robiť porady pre kolegov a odpisovať s tým, že sa mu vyhráža zobrať fixnú časť platu. S odôvodnením, že však nemá v pracovnej zmluve uvedený počet hodín, ktorý má mesačne odobriť.

Dá sa s tým právne niečo urobiť okrem skončenia pracovného pomeru, s ktorým manžel nesúhlasí?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade dochádza k hrubému zneužívaniu práv zo strany zamestnávateľa. Odporúčala by som Vám v tejto veci podať podnet na príslušný inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk