Zdedila by manželka dlh po partnerovi, ktorý on nadobudol ešte za slobodna?

Zodpovedané
3. jan 2024

Dobrý deň,

partner má dlh v Sociálnej poisťovni.

Keď by sa s partnerkou vzali, mala by potom tento dlh aj ona už ako jeho manželka v rámci BSM?

Musela by manželov dlh v Sociálnej poisťovni zaplatiť po jeho smrti v prípade, že by odmietla dedičstvo?

Manžel nič nevlastní a mal len dlh v Sociálnej poisťovni.

Ďakujem

Dobrý deň,

pohľadávku jedného z manželov, ktorá vznikla pred vznikom manželstva, možno uspokojiť len z majetku tohto manžela (nikdy nie z majetku patriaceho do BSM) - napr. z manželovej mzdy, dôchodku a pod.

Ak by manželka po manželovi dedilla, za dlh ručí len do výšky dedičstva. Dlh, ktorý by bola po zdedení povinná uhradiť, neprekročí hodnotu zdedeného majetku. Ak by dedičstvo odmietla, za dlh by neručila vôbe. Okrem toho by mala možnosť prenechať dedičstvo veriteľovi na úhradu dlhu.

Nezávisle od vyššie uvedeného by som Vám ešte pred uzavretím manželstva odporúčala obrátiť sa na Centrum právnej pomoci a skonzultovať s nimi, či by pre dotyčného pána nebolo výhodnejšie najprv absolvovať tzv. osobný bankrot (oddlženie).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk