Zamestnávateľ vyhlásil, že nebude preplácať nadčasy a do práce musíme prísť. Ako sa môžeme brániť?

Zodpovedané
30. okt 2023

Dobrý deň,

zamestnávateľ vyhlásil, že nebude preplácať žiadne nadčasy, ale do práce musíme prísť. Nesúhlasíme s tým, nikto sa nedohodol na tom, aby nám dal náhradné voľno. Riaditeľ tvrdí, že sa dohodol s vedúcou.

Má na toto riaditeľ právo?

Ak nie, dá sa anonymne napísať sťažnosť tak, aby sa nedozvedel kto ho podal?

Máme podozrenie, že má kontakty na inšpektoráte. Už sme mali viaceré kontroly a nič sa nezmenilo.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

čerpanie náhradného voľna za prácu nadčas môže zamestnávateľ dohodnúť iba s konkrétnym zamestnancom, ktorý prácu nadčas odpracoval. T.j. nie s vedúcim alebo zástupcami zamestnancov, ktorí by konali v mene zamestnancov. Inak je povinný prácu nadčas tomuto zamestnancovi preplatiť.

Anonymný podnet na inšpektorát práce podať môžete, no inšpektorát nie je povinný sa takýmto podnetom zaoberať. Preto by som Vám odporúčala podať podnet neanonymne na nepríslušný inšpektorát s poznámkou, že si myslíte, že príslušný inšpektorát koná zaujato.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk