Zamestnávateľ chce, aby som každý štátny sviatok, ktorý nepripadá na víkend pracovala. Je to v súlade so zákonom?

Zodpovedané
30. apr 2023

Dobrý deň,

pracujem ako fyzioterapeut v DSS. Zamestnávateľ vyžaduje, aby som každý štátny sviatok, ktorý nepripadá na víkend pracovala. Moja pracovná náplň nezahŕňa akútne stavy.

Prácu cez štátne sviatky nemám spomenutú v pracovnej zmluve. Je tam len: "Rozvrhnutie pracovného času a prestávky v práci sú stanovené v súlade s ustanoveniami § 85 až § 99 zákona". Ako laik tieto zákony neovládam.

Zamestnávateľ ma na túto skutočnosť upozornil ústne až potom, keď som dala v predchádzajúcom zamestnaní výpoveď a mala som podpísanú pracovnú zmluvu. V pracovnom pohovore mi vôbec nič nespomínal. Ak nechcem v štátny sviatok pracovať, mám si brať v tento deň dovolenku. Víkendy mávam stále voľné.

Je postup zamestnávateľa v súlade so Zákonníkom práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

prácu v dňoch pracovného pokoja možno nariadiť len výnimočne. Napr. ak je to nevyhnutné na odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život, zdravie alebo pri mimoriadnych udalostiach alebo so zreteľom na uspokojovanie životných, zdravotných a kultúrnych potrieb obyvateľstva.

Postup Vášho zamestnávateľa teda nie je v súlade so Zákonníkom práce. Ak bude zamestnávateľ v tomto postupe pokračovať, odporúčam Vám podať podnet na príslušný inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk