Vzťahuje sa výpovedná doba na nájomnú zmluvu aj po smrti?

Zodpovedané
29. júl 2023

Dobrý deň,

dnes mi umrela mamina, mala viacero dlhov. Žila v podnájme s riadnou zmluvou, kde aj riadne platila. Majiteľ chce odo mňa 400 eur za výpovednú dobu.

Vzťahuje sa výpovedná doba na toto aj po smrti?

Ak mu to uhradím, neprijmem tým dedičstvo?

To chceme celé odmietnuť.

Ďakujem

Dobrý deň,

smrť nájomcu vo všeobecnosti nespôsobuje zánik nájomnej zmluvy (práva a povinnosti z nájomnej zmluvy prechádzajú na dedičov, ktorí napr. môžu nájomnú zmluvu vypovedať).

Ak so zomrelým žili v prenajatom byte v deň jeho smrti jeho blízki príbuzní (jeho deti, vnuci, rodičia, súrodenci, zať a nevesta), ktorí nemajú vlastný byt, prechádza nájom bytu na nich (nezávisle od dedenia).

Ak máte záujem eliminovať vznik ďalších nákladov z nájomnej zmluvy, odporúčala by som Vám čo najskôr vypovedať nájomnú zmluvu.

Pokiaľ máte zároveň záujem neprijať dedičstvo kvôli dlhom, odporúčala by som Vám čo najskôr ho výslovne odmietnuť (aj keď je otázne, či by sa výpoveď nájomnej zmluvy dala považovať za úkon, ktorým nepriamo prijmete dedičstvo).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk