V dome bude vykonaný štátny stavebný dohľad. Môžeme i napriek tomu podpísať zmluvu?

Zodpovedané
7. aug 2024

Dobrý deň,

chystáme sa predať nehnuteľnosť. Pár dní pred podpisom zmluvy má byť vykonaný v tomto dome štátny stavebný dohľad.

Môžeme aj napriek tejto kontrole podpísať zmluvu - predať dom?

Bude kontrola ŠSD platná, ak sa jej nezúčastnia všetci majitelia?

V akom časovom predstihu má byť majiteľ informovaný o vykonaní ŠSD-u?

Ďakujem

Dobrý deň,

zmluvu podpísať môžete. Pre Vašu vlastnú ochranu by som Vám odporúčala uviesť do zmluvy, kedy bol ŠŠD vykonaný, čo bolo jeho predmetom a príp. aj v zmluve rozpracovať, kto bude zodpovedný za nápravu vytýkaných vád, úhradu pokút (ak nejaké budú) a pod.

Nezávisle od vyššie uvedeného treba brať do úvahy, že vlastníkom domu ostávate až do okamihu, kým zmenu nezaeviduje kataster.

Výkon ŠSD Vám dajú určite dopredu vedieť, zákon nestanovuje presný limit.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk