Susedia sa už 20 rokov nestarajú o pozemok. Aká inštitúcia nám pomôže?

Zodpovedané
13. jún 2023

Dobrý deň,

môj problém trvá skoro 20 rokov. Ide o to, že majitelia susedného pozemku sa o svoj pozemok nestarajú. Je sústavne zarastený trávami, burinou a náletovými drevinami. Zelina sa nám škriabe po ohrade a ničí ju.

Ďalší problém sú slimáky domčekové, ktoré odtiaľ preliezajú v daždivom počasí. Na pozemku sa taktiež nachádza veľké množstvo stavebného materiálu, ktorý je znehodnotený. A to najmä veľké množstvo sklenej vaty, ktorá je odkrytá a poškodená a vo veternom počasí rozfukovaná.

Tento problém každoročne riešime cez OČÚ a aj životné prostredie. Bezvýsledne.

Kam sa mám obrátiť?

Ako postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vašej otázky nevyplýva, či riešenie problému cez OČÚ/odbor životného prostredia je bezvýsledné kvôli tomu, že tieto úrady odmietajú nariadiť susedovi povinnosť starať sa o pozemok, alebo kvôli tomu, že sused nariadeni týchto úradov nerešpektuje.

Ak susedovi túto povinnosť nariadiť odmietajú, odporúčala by som Vám obrátiť sa na všeobecný súd so žiadosťou o bezodkladné nariadenie tejto povinnosti. Ak sused tieto nariadeni nerešpektuje, odporúčala by som Vám podať návrh na exekúciu.

V oboch prípadoch sa bude vyžadovať podrobná analýza všetkých úkonov, ktoré boli urobené pred týmito orgánmi (Vašich návrhov i vyjadrení/rozhodnutí orgánov).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk