Sú v poriadku len 2 dni súvislého voľna raz v mesiaci?

Zodpovedané
2. júl 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Je v súlade so ZP robiť celý mesiac?

Teda 3 dni v práci, 1 deň voľno, 4 dni v práci, 1 deň voľno, 3 dni v práci, 1 deň voľno. 2 dni voľna po sebe mám len 1 víkend.

Ak sviatok pripadne na pracovný deň, musím si tento sviatok odrobiť?

Nemal by sa mi počítať do mesačného fondu hodín?

Robím v obchode, ktorý je otvorený od pondelka do nedele v dvojzmennej prevádzke.

Ďakujem

Dobrý deň,

ohľadom práce vo sviatok vo všeobecnosti platí, že zamestnancivi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok.

U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí.

Nadrábanie sviatku za bežných okolností neprichádza do úvahy.

Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok.

Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas zamestnanca podľa predchádzajúceho odseku, poskytnú sa dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku v týždni v iných dňoch týždňa.

Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa predchádzajúcich odsekov, zamestnávateľ môže zamestnancovi, ktorý je starší ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do ôsmich mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.

Ak zamestnávateľ postupuje v rozpore s vyššie uvedeným, odporúčala by som Vám podať v tejto veci podnet na príslušný Inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk