Sú mzdové podmienky v mojej pracovnej zmluve v súlade so zákonom?

Zodpovedané
25. sep 2024

Dobrý deň,

nastúpila som do novej práce na skrátený úväzok 30 hodín týždenne. Prikladám výňatok z PZ, mzdové podmienky.

Je to takto správne?

Je zamestnávateľ povinný nám zaplatiť minimálnu mzdu v plnej výške za skrátený úväzok a provízie z predaja majú byť vyplatené nad rámec minimálnej mzdy?

Mám pocit ako keby sme boli ukrátení o časť mzdy.

Ak je povinný platiť minimálnu mzdu podľa zákona + provízie z predaja, dá sa s tým niečo spraviť, hoci zmluvy sme už podpísali?

Ďakujem

Dobrý deň,

zmluva je v súlade so zákonom, zamestnávateľ však zrejme využil Vašu neznalosť. Dohoda o mzde, na základe ktorej zamestnancovi prináleží základná mzda nižšia ako minimálna mzda a k tomu prémie s tým, že mzda sa navýši doplatkom do výšky minimálnej mzdy v zásade znamená, že ste sa so zamestnávateľom dohodli, že budete odmeňovaní minimálnou mzdou.

Ak máte záujem o úpravu tejto dohody, musíte začať so zamestnávateľom rokovať o vyššej mzde (alebo dať výpoveď a hľadať si prácu u iného zamestnávateľa). Zo zákona Vám nárok na prémie nevzniká.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk