Strýko daroval svoj byt cudzím ľuďom. Budem ja ako jediný jeho príbuzný musieť riešiť pohreb?

Zodpovedané
15. apr 2024

Dobrý deň,

dozvedel som sa, že môj ujo daroval svoj byt úplne cudzím ľuďom s vecným bremenom s právom dožitia v danom byte. Povedal mi, že títo ľudia mu sľúbili, že za neho uhradia aj pohreb v prípade jeho smrti. Vraj má doma pre nich odloženú hotovosť a ak bude treba, že ho doopatrujú, ak by bol odkázaný na opateru v budúcnosti, že by si vybavili aj opatrovanie na neho. Iný majetok nemá, možno nejakú malú hotovosť na účte.

Ak nespravil závet, podľa zákona som dedičom ja ako jediný príbuzný. Ale ja od neho nič nechcem (vlastne už ani nič nemá, keďže byť daroval).

Čo ak mu to, že mu tí ľudia, ktorým daroval byt možno len ústne sľúbili, že ho pochovajú a nesplnia to?

Som ja povinný hradiť jeho pohreb v takomto prípade?

Ak mu len ústne sľúbili, že sa o neho postarajú, ak bude odkázaný na pomoc a ak aj to nesplnia, tak mám ja nejakú povinnosť podľa zákona sa o neho postarať?

Ide o to, že byt je už ich, daroval im ho a on tam má doživotne právo užívania (videl som výpis z katastra). Tí ľudia v danom byte vôbec nebývajú, iba vraj v podnájme v nejakom byte toho istého paneláku. V budúcnosti môžu napríklad odísť bývať do iného mesta, prípadne do iného štátu a vôbec sa nemusia o neho starať.

Musí byť zapísané niekde v tej darovacej zmluve, že sa o neho postarajú a zaplatia aj pohreb, alebo to vôbec nesúvisí s darovaním bytu?

Nemali by mi dať nejaký papier od notára oni (ich nepoznám, nikdy som ich nevidel a ani nemám záujem poznať), alebo môj ujo, že oni budú platiť pohreb?

Tým, že niekomu len tak daroval byt vo vysokom veku po 80tke nemám záujem ani o jeho pohreb ani náklady s ním spojené a ani ak by sa o neho oni nestarali sa o neho starať, ak taká povinnosť existuje voči príbuzným.

Ďakujem

Dobrý deň,

náklady strýkovho pohrebu by ste boli povinní znášať len v prípade, že by ste po ňom dedili. Ak je pravdou, že okrem darovaného bytu nič hodnotné nemá, bude pre Vás najjednoduchšie odmietnuť dedičstvo, ktoré by zrejme malo nepatrnú hodnotu.

O pohreb sa potom postará štát alebo dobrovoľne iná osoba. Napr. niekto z tých, ktorých strýko obdaroval bytom.

Ak by obdarovaní boli povinní postarať sa o pohreb podľa darovacej zmluvy a v rozpore s ňou by tak neurobili, zrejme by sa nenašiel nikto, kto by splnenie tejto povinnosti mohol vymáhať (keďže vy o túto úlohu z pochopiteľných dôvodov záujem zrejme mať nebudete).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk