Som zamestnanec a zo zdravotných dôvodov nemôžem vykonávať svoju prácu. Môže ma zamestnávateľ vyhodiť?

Zodpovedané
Včera o 08:34

Dobrý deň,

som zamestnanec a zo zdravotných dôvodov nemôžem vykonávať svoju prácu. Mám problémy so sluchom a hrozí mi úplná hluchota. Pracujem na administratívnej pozícii, občas telefonujem a mávame schôdze. Pochybujem, že sa u nás nájde pozícia, kde nemusím vôbec komunikovať.

Môže ma zamestnávateľ vyhodiť?

Ako sa postupuje v takýchto prípadoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak pre Vás zamestnávateľ nenájde inú vhodnú pozíciu podľa pracovnej zmluvy a vy nebudete súhlasiť s preradením na inú prácu (menej kvalifikovanú, príp. aj horšie platenú), musel by Vás zamestnávateľ prepustiť výpoveďou. V tom prípade by Vám vznikol nárok na výpovednú dobu a odstupné podľa Zákonníka práce.

Ak sa na skončení pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov dohodnete (toto musí byť uvedené v dohode), mali by ste nárok na odstupné podľa Zákonníka práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk