Som učiteľ v súkromnej škole. Môžem si popri zamestnaní založiť živnosť zameranú na pedagogickú činnosť?

Zodpovedané
1. júl 2024

Dobrý deň,

som učiteľ v súkromnej ZŠ.

Môžem si popri zamestnaní založiť živnosť zameranú na pedagogickú činnosť?

Konkrétne mám na mysli doučovanie žiakov ZŠ.

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter, len s predchádzajúcim písomným súhlasom zamestnávateľa. Ak sa zamestnávateľ nevyjadrí do 15 dní od doručenia žiadosti zamestnanca, platí, že súhlas udelil.

Mohlo by byť síce sporné, či je doučovanie žiakov ZŠ konkurenčnou činnosťou k bežnej výuke žiakov ZŠ. Prikláňala by som sa skôr k názoru, že ide o konkurenčné činnosti a teda súhlas zamestnávateľa potrebujete (ibaže by sa zamestnávateľ nevyjadril v lehote 15 dní).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk