Som tehotná a vedúca mi káže ísť na PN. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
22. feb 2023

Dobrý deň,

pracujem na zmluvu, ktorú mám do novembra. Ostala som neplánovane tehotná a na bábo sa tešíme. V práci som to oznámila písomne a odvtedy nastalo peklo. Vedúca si ma nevšíma, nechce komunikovať. Našla si náhradu a popritom vie, že až v apríli idem na materskú. Stále ma slovne napáda. Kázali mi, že mám ísť na PN. Vraj ona nebude za mňa už platiť.

Na PN som zatiaľ nešla. Nariadila mi dovolenku s tým, že dnes chce PN. Nechcem si dať rozkazovať, no nemôžem sa tam ani vrátiť.

Mám nárok na 11 dní dovolenky, tak si ju asi vyberiem. Zvažujem, že od marca odídem z práce.

Viete mi poradiť, ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

dovolenka nariadená zamestnávateľom by mala byť zamestnancovi oznámená minimálne 14 dní vopred. To, čo popisujete pripomína šikanu zo strany zamestnávateľa (diskrimináciu kvôli tehotenstvu).

Rozumiem Vám, že nemáte záujem v takomto prostredí pracovať. Preto je v plnej miere na Vašom rozhodnutí, či využijete svoju zákonnú možnosť a budete sa brániť (t. j. či podáte podnet na inšpektorát práce za nezákonné správanie sa zamestnávateľa), alebo či sa podvolíte a celú záležitosť uzavriete "nekonfliktne" (PN, dovolenka).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk