Som menšinovou vlastníčkou nehnuteľnosti. Môžem väčšinovému vlastníkovi zabrániť v predaji?

Zodpovedané
21. sep 2023

Dobrý deň,

som menšinovou vlastníčkou nehnuteľnosti a momentálne v nej nemám trvalý a ani prechodný pobyt.

Za akých podmienok tam môžem mať pobyt?

Ak tam budem mať prechodný pobyt, môžem mať z toho nejaké problémy?

Ak by väčšinový vlastník chcel predať nehnuteľnosť, môžem mu v tom nejak zabrániť?

Mám právo používať nehnuteľnosť, ak tam nemám pobyt?

Môže na mňa vačšinový vlastník zavolať políciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

na zriadenie, alebo zrušenie trvalého ale aj prechodného pobytu sa vyžaduje súhlas všetkých vlastníkov nehnuteľnosti.

Otázke o tom, či by ste mohli mať z toho nejaké problémy, ak v danej nehnuteľnosti budete mať prechodný pobyt, žiaľ nerozumiem.

Ak by ste chceli väčšinovému vlastníkovi zabrániť predať nehnuteľnosť, museli by ste zrejme v tejto veci podať návrh na súd a súdu preukázať, že existujú dôvody hodné osobitného zreteľa (vo Vašom záujme, príp. záujme inej chránenej osoby - osoba vyššieho veku, maloletá osoba), pre ktoré by väčšinový vlastník nehnuteľnosť predať nemal. Obvykle ide o dlhodobú citovú väzbu chránenej osoby k danej nehnuteľnosti, pričom chránená osoba v danej nehnuteľnosti aj skutočne žije.

O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Sem by zrejme spadalo aj "užívanie nehnuteľnosti". Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk