Škoda spôsobená zamestancom pri výkone povolania. Ako postupovať?

Zodpovedané
16. júl 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť vo veci škody, ktorú nám spôsobil zamestnanec. Okresné riaditeľstvo policajného zboru ho uznalo vinným a vyčíslená škoda bola určená týmto orgánom. Jednalo sa o nehodu vozidla nad 3,5 tony, kde nám bol poškodený ťahač a náves. Chcem sa s ním dohodnúť mimosúdne. On sa odvoláva na 4 mesačné platy a vraj on peniaze nemá. Poistku zodpovednosti on nemal a my sme mali na vozidlách iba PZP poistenie.

Ako postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vašej otázky nevyplýva, či ide o škodu spôsobenú z nedbanlivosti alebo úmyselne.

Obmedzenie zodpovednosti zamestnanca na štvornásobok jeho priemerného mesačného zárobku sa vzťahuje len na škodu spôsobenú z nedbanlivosti. Škodu spôsobenú úmyselne je zamestnanec vždy povinný nahradiť v plnej výške.

Ak by boli tieto skutočnosti sporné, mohli by ste sa domáhať toho, aby vo veci rozhodol súd. Rovnako ako v prípade, ak sa so zamestnancom na výške náhrady škody nedohodnete, resp. ak on škodu v dohodnutej výške odmietne uhradiť.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk