Rozvod/smrť a deti z predošlých vzťahov. Ako sa zabezpečiť?

Zodpovedané
31. máj 2024

Dobrý deň,

čakám dieťa s mužom, ktorý už má dve deti z predchádzajúcich vzťahov. Každý máme vlastný majetok, ja dom a byt na Slovensku, on dom na Slovensku a byt v zahraničí. Príjem máme viac menej podobný, ja mám navyše s.r.o ale s pomerne malým obratom.

Chceli by sme sa vziať a ja sa neviem rozhodnúť, či je to pre mňa výhodné. Obávam sa najmä situácie, že sa mne niečo stane a môj majetok zdedí partner a naše dieťa a potom po partnerovi naše dieťa a dve deti z predošlých vzťahov.

Ako toto ošetriť?

Aké ďalšie súvislosti je potrebné v tomto prípade zvážiť čo sa týka BSM a jeho prípadného vysporiadania pri rozvode?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak sa s partnerom vezmete, dedenie bude naozaj prebiehať tak, ako uvádzate v otázke - po každom z Vás bude dediť preživší manžel a všetky jeho deti (každé dieťa rovným dielom, maloleté musí vždy dostať celý zákonný podiel, plnoleté minimálne polovicu zákonného podielu; jedinou prípustnou výnimkou u plnoletých detí je vydedenie, ak sú splnené zákonom stanovené dôvody).

V tejto súvislosti je potrebné zvážiť nasledovné:

  • Manžela možno opomenúť v závete (závet, ktorým by ste vy odkázali celý svoj majetok Vášmu dieťaťu, by bol platný; Váš manžel by v tom prípade po Vás nezdedil nič).
  • Možno by pre Vás bolo riešením zúžiť dohodou BSM (odporúčam konzultovať s notárom).
  • Vprípade rozvodu platí, že súd rozhoduje na základe toho, čo považuje za preukázané, čiže odporúčam odkladať si doklady, výpisy z účtov a príp. aj archivovať písomnú konverzáciu medzi Vami a partnerom/manželom, ak by tam bolo niečo relevantné ohľadne rodinných financií (whatsapp, messenger, e-maily a pod.).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk