Rozdielny plat za rovnakú prácu. Ako sa môžem brániť?

Zodpovedané
7. feb 2024

Dobrý deň,

10 rokov pracujem vo firme s oblečením. V 7/2019 som nastúpila na MD a RD a vrátila som sa späť v 9/2022. Počas mojej neprítomnosti dali moju vedúcu funkciu kolegyni, avšak nie na zástup počas MD a RD ale na dobu neurčitú.

Po návrate v 9/2022 sme teda obe obsadzovali tu istú funkciu, aj keď vo firme je na každú filiálku táto funkcia len jedna. V 1/2023 sa vo firme zvyšovali platy a táto moja kolegyňa dostala navýšenie o 100 EUR. Tiež každý vo firme dostal navýšenie podľa svojej funkcie, len mňa vynechali. Teda tú istú funkciu sme zastávali na predajni s rôznym platovým ohodnotením.

Teraz v 1/2024 sa znovu zvyšujú platy a znovu mi nedali dodatok. Vo februári nastupujem znova na MD, ale je to už druhýkrát, čo zvyšujú všetkým zamestnancom plat a druhýkrát ma z toho vynechali.

Dokonca som zistila, že ani po návrate z RD mi nedorovnali plat, takže momentálny rozdiel je 300 EUR v hrubom za rovnakú prácu.

Ide o diskrimináciu?

Môžem to právne napadnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.

Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu. Tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

Vo Vašom prípade celkom zjavne došlo k diskriminácii. Ak by Vám zamestnávateľ odmietol dobrovoľne doplatiť vzniknuté platové rozdiely, môžete doplatenie dlžnej sumy žiadať súdnou cestou.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk