Priateľ kúpil auto a predajca nevybavil poistku. Ako postupovať, keď havaroval?

Zodpovedané
23. okt 2023

Dobrý deň,

priateľ si kúpil auto, mali spísanú kúpno-predajnú zmluvu a peniaze za auto boli vyplatené do dvoch dní. Vtedy predajca vravel, že vybaví aj poistku. Vzhľadom na to boli doložené peniaze aj na poistku.

Po cca roku mal priateľ nehodu a pri nehode sa zistilo, že poistka na auto nie je platená (papier od poistky bol sfalšovaný). Deň pred nehodou bola aj kúpno-predajná zmluva napadnutá, že vlastník auto bol prvý predávajúci (prvý akože ten, čo ho predal tomu druhého a od toho druhého ho kúpil priateľ).

Na kúpno-predajnej zmluve nebolo vôbec spomenuté jeho meno, len meno predávajúceho môjmu priateľovi a priateľa. Po cca 5 rokov prišlo platiť nie malé peniaze s tým, že sa snažíme domáhať nech polovicu dlhu dajú platiť aj druhej osobe, ale nemôžu sa s ňou spojiť. Od uskutočnenia nehody až do minulého roka neprišli priateľovi žiadne papiere, tak si myslel, že je všetko vybavené.

Zrazu prišla rana a v schránke našiel plnú obálku papierov s dlhom, kde bol aj podpísaný, že listy preberal počas tých 5 rokov. Jemu žiadne nechodili a o ničom nevedel, takže dotyčný poštu preberal pravdepodobne za neho.

Ako postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ohľadom sfalšovanej poistky by ste mali mať nárok na náhradu škody od predávajúceho, ktorý nesplnil svoju zmluvnú povinnosť. Teda za predpokladu, že ste schopní riadne preukázať, že ste sa s predávajúcim na tom dohodli, že poistku vybaví. Teoreticky mohlo dôjsť aj k spáchaniu trestného činu podvodu.

Ohľadom preberania pošty Vášho priateľa inou osobou - ak Váš priateľ tejto osobe neudelil plnomocenstvo na preberanie písomností, nemala pošta tieto písomnosti tejto tretej osobe vôbec vydať. V tomto prípade by Vášmu priateľovi tiež mohol vzniknúť nárok na náhradu škody.

Ku konaniu o neplatnosti kúpnej zmluvy a k pohľadávke vymáhanej od Vášho priateľa sa neviem žiaľ vyjadriť, keďže v tejto časti otázky mám k dispozícii málo informácií.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk