Predaj svojho podielu a podpísaný súhlas so stavbou. Ako postupovať?

Zodpovedané
21. jún 2024

Dobrý deň,

s manželom sme si kúpili pred pár rokmi byt, ku ktorému patrí aj záhrada, ktorú vlastnia všetci obyvatelia bytovky. Záhrada nie je presne rozdelená kto má, kde svoj kúsok. Sú tam jednoducho podiely. Ide o to, že väčšinový majiteľ chce cez túto spoločnú záhradu kopať inžinierske siete v pozemku, ktorý je vedľa a patrí iba jemu, pretože tam chce postaviť dom. Tento súhlas sme mu podpísali. Teraz budeme musieť predať byt a presťahovať sa do iného mesta. Stavebné povolenie zatiaľ schválené nie je.

Ako to bude, keď niekto náš byt kúpi?

Bude tento súhlas stále brať úrad do úvahy, alebo bude musieť mať súhlas od nových majiteľov?

Treba to že ideme byt predávať ohlásiť na stavebnom úrade, aby vedeli že sa chystá zmena?

Alebo počkať až keď byt naozaj predáme a potom nech si to rieši s novými majiteľmi?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa môjho názoru by Váš súhlas mal byť platný a použiteľný aj po predaji bytu (a teda by nový majiteľ nemusel udeľovať nový súhlas a bol by viazaný Vaším súhlasom). No odporúčala by som Vám informovať o plánovanom predaji bytu budúceho stavebníka (väčšinového majiteľa), aby si na príslušnom stavebnom úrade overil, či Váš súhlas po predaji bytu akceptujú.

Vy nemusíte na stavebnom úrade plánovaný predaj nahlasovať.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk