Prečo zanikol dedkov podiel?

Zodpovedané
31. jan 2024

Dobrý deň,

chcela by som vysvetliť prípad dedenia, ktorý sa ma týka. Babka zomrela a o dva mesiace aj dedo. Otec už nežije. Je spísaná závet, kde nie som, ale listina o vydesení nie je.

Pokonavka po babke už bola. Ale: Pozemok, ktorí vlastnili BSM sa nesmie zo zákona dorobiť. Dediči zo závetu sa dohodli, že ho dostane bratranec.

Moja otázka: 1/2, ktorá patrila vlastne dedovi už nie je na katastri, celú časť dostal spomínaný bratranec.

Ako je možné, že dedov diel vlastne zanikol?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste neboli z dedenia vylúčená ako nespôbilý dedič, mali ste ako potomok starých rodičov dostať aspoň 1/2 svojho zákonného podielu po babke a aj po dedkovi. Nededí, kto sa dopustil úmyselného trestného činu proti poručiteľovi, jeho manželovi, deťom alebo rodičom alebo zavrhnutia hodného konania proti prejavu poručiteľovej poslednej vôle. Môže však dediť, ak mu poručiteľ tento čin odpustil.

Aj závet, ktorý by bol v rozpore s vyššie uvedeným, by bol sčasti neplatný.

Ak sa tak nestalo a nič ste nezdedili, zrejme došlo k nejakej chybe. Podľa všetkého by ste mohli od bratranca žiadať, aby Vám vydal to, čo Vám podľa zákona malo v dedičskom konaní pripadnúť.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk