Prečo majú invalidi vyšší starobný dôchodok ako pracujúci?

Zodpovedané
3. aug 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom podľa mňa nespravodlivej situácie.

Susedka bola 20 rokov na invalidnom dôchodku a teraz má oveľa vyšší dôchodok ako iná susedka, ktorá pracovala do dôchodkového veku. Obidve sú rovnako staré.

Je pravda, že invalidným dôchodcom sa v prípade žiadosti o starobný dôchodok počíta osobný mzdový bod z priemernej mzdy za obdobie, kedy poberali invalidný dôchodok?

Ďakujem

Dobrý deň,

výšla invalidného dôchodku závisí od viacerých faktorov. A to najmä od príjmu počas obdobia, keď bol poberateľ dôchodku zamestnaný, resp. podnikal (t. j. platil poistné na dôchodkové poistenie), od dĺžky obdobia dôchodkového poistenia a od percentuálneho poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Podobné je to pri výpočte starobného dôchodku.

Ohľadom detailov výpočtu by som Vám odporúčala kontaktovať priamo Sociálnu poisťovňu.

Rozumiem, že sa Vám konkrétne táto situácia zdá nespravodlivá. Obávam sa však, že v slovenskom sociálnom systéme je oveľa viac nelogickostí, ktoré vedú k podobne absurdným záverom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk