Porušilo mesto GDPR, keď je na všetkých kúpnych zmluvách uvedené rodné číslo?

Zodpovedané
9. nov 2023

Dobrý deň,

som majiteľka bytu v bytovom dome. Na domovej schôdzi bolo odsúhlasené, že si od mesta budeme spoločne odkupovať pozemok pod barákom. Aj sa tak stalo. Následne nám mesto poslalo všetkým vlastníkom bytov po jednej kúpnej zmluve. A tu nastáva problém. V zmluve máme všetci uvedené komplet údaje - meno, priezvisko, dátum narodenia, trvalé bydlisko aj rodné číslo. Nepáči sa mi, že každý majiteľ bytu v baráku vidí moje údaje, rovnako aj ja ich.

Mohlo si mesto dovoliť vyhotoviť takúto zmluvu a rozposlať ju?

Ako mám postupovať?

Môžem žiadať, aby tieto zmluvy mesto stiahlo a nahradilo ich novými bez rodných čísel?

Ďakujem

Dobrý deň,

mesto nepochybilo, rodné číslo každého kupujúceho je zákonnou náležitosťou kúpnej zmluvy . Ak by rodné čísla v zmluve uvedené neboli, kataster by zrejme z tohto dôvodu prerušil konanie o zápise prevodu do katastra a žiadal uvedené údaje doplniť do zmluvy dodatkom.

Nezávisle od toho platí, že podpísaná zmluva musí byť zverejnená (obvykle na webovej stránke mesta). V takto zverejnenej verzii by mali byť všetky rodné čísla zabielené/začiernené, aby sa predmetné údaje nedali čítať.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk