Podľa čoho sa určuje odstupné zo zdravotných dôvodov?

Zodpovedané
22. júl 2024

Dobrý deň,

mám pätovú ostrohu a odporúčanie od lekára nepracovať už na danej pozícii. Pracujem ako operátor pri lise, iná možná alternatíva vo firme pre mňa nie je. Vo firme som už 10 rokov. Bolo mi naznačené, že by som to mohla riešiť aj ako chorobu z povolania. Bojím sa, že s tým neuspejem.

Podľa čoho sa určuje odstupné zo zdravotných dôvodov?

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte podozrenie na chorobu z povolania, oslovte v tejto veci svojho ošetrujúceho lekára. Ten Vás na základe podozrenia môže odoslať na vyšetrenie k lekárovi so špecializačným odborom pracovné lekárstvo, klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia alebo dermatovenerológia. Samotné vyšetrenie by malo byť realizované v sídle špecialistu, ktoré je najbližšie k miestu Vášho pracoviska.

Ak by sa podozrenie na chorobu z povolania potvrdilo a zamestnávateľ by Vám nemohol prideliť inú vhodnú prácu, mali by ste nárok na odstupné v sume najmenej desaťnásobku Vášho priemerného mesačného zárobku.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk