Počas manželstva sme nadobudli záhradu. Môžem dať polovicu záhrady synovi?

Zodpovedané
19. aug 2024

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom spoločného majetku. Počas manželstva sme nadobudli záhradu.

Je možné, aby som ja ako ešte manželka dala svoju polovicu záhrady na manžela alebo na syna?

Ako to najlepšie a a najefektívnejšie urobiť, aby muž dostal záhradu a ja svoje peniaze úspory, ktoré som mu počas manželstva dala na jeho účet?

Aj kvôli poplatkom v banke mi to navrhol. Moje úspory mi chce poslať až vtedy, keď bude záhrada /vedená ako stavebný pozemok/ iba jeho.

Môžem svoj podiel prepísať na syna?

Je pravda, že to môžem napadnúť, keď budeme spravovať synov majetok spoločne?

Po svadbe sme nemali kde bývať, tak mi rodičia darovali byt, aby sme fungovali ako rodina. On do neho pri prerábke investoval peniaze. Staral sa o nás pocelý čas, len city ochladli a prestali sme si rozumieť. Každý má svoj iný názor na výchovu, na chod domácnosti. Mala som inú predstavu aj on. Nemám nikoho, len viem, že ho už neľúbim.

Rozvedú nás?

Ďakujem

Dobrý deň,

na Vašu otázku, či Vás súd rozvedie, nemožno odpovedať jednoznačne. Súd totiž môže manželstvo rozviesť len vtedy, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia. Ak by sa napr. Váš manžel vyjadril, že podmienky na rozvod manželstva nepovažuje za splnené a Váš syn je maloletý, je pravdepodobné, že Vám súd bude odporúčať manželskú poradňu, aby sa vzťah podarilo zachrániť.

Ohľadom záhrady: Predpokladám, že táto spadá do BSM, synovi teda svoj podiel darovať nemôžete.

Prepis záhrady na manžela prichádza do úvahy len po zrušení BSM. Zrušenie BSM bude zrejme vo Vašom prípade prichádzať do úvahy len v dôsledku rozvodu. V súvislosti s vyporiadaním BSM by sa však vyriešili komplexne všetky súvisiace vzťahy - vrátenie Vašich úspor Vám, vrátenie finančných prostriedkov, ktoré do Vášho bytu investoval Váš manžel, manželovi a pod.

Časti otázky "Je pravda, že to môžem napadnúť, keď budeme spravovať synov majetok spoločne?" nerozumiem, čiže na ňu neviem odpovedať.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk