Patrí novostavba do BSM?

Zodpovedané
4. júl 2024

Dobrý deň,

chcela by som byť zapísaná v katastri ako spoluvlastník. Postavili sme s manželom novostavbu počas manželstva, je na spoločnú hypotéku. Na liste vlastníctva je zapísaný len on ako vlastník 1/1.

Dom je postavený na pozemku (záhrada), ktorý vlastní manžel. Je na hypotéku, ktorú vzal sám ešte pred manželstvom.

Patrí táto novostavba do BSM, alebo by sme sa mali deliť na polovicu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak dom vznikol počas manželstva, mal by patriť do BSM. Za vznik domu sa považuje okamih, kedy je zrejmé podlahové usporiadanie prízemia (t. j. keď sú postavené všetky zvislé múry prízemia). Na základe Vašich slov predpokladám, že dom patrí do BSM (pozemok je vo výlučnom vlastníctve manžela).

Ak by ste chceli docieliť úpravu zápisu v katastri a Váš manžel by s takou úpravou súhlasil, odporúčala by som Vám informovať sa na príslušnom katastri, aký doklad /zmluvu, vyhlásenie/ akceptujú, aby zápis opravili.

Ak by Váš manžel s úpravou nesúhlasil, museli by ste ísť cestou súdneho konania. Tam by sa preukazovalo, či dom patrí do BSM. Ak by sa toto preukázalo, kataster by opravil zápis na základe právoplatného súdneho rozhodnutia.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk