Patrí do BSM aj rodičovský príspevok, kočíkové pri narodení dieťaťa a materská?

Zodpovedané
27. apr 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom BSM.

Patrí do BSM aj rodičovský príspevok, kočíkové pri narodení dieťaťa a materská?

Má nárok aj druhá strana 50:50?

Od 6/2016 do 8/2019 sme boli manželia a jeho príjem z práce chodil na môj účet. Z toho mu chodila určitá čiastka na svoj účet ako rezerva. 9/2016 sa narodil syn a ja som bola na materskej.

Na vkladnej knižke som mala značnú časť peňazí. Knižku som mala od malička založenú, rodičia mi tam posielali mesačne peniaze. Aj zo svadby som si tam vložila už ja osobne. Aj to, čo som podostávala na ruku od rodiny. Plus peniaze pri narodení a pri krste. Mám aj papiere overené notárom, že mi dali určitú čiastku.

Súd však vyhovel jeho strane.

Ďakujem

Dobrý deň,

všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom.

Na základe vyššie uvedeného zastávam názor, že príspevky, ktoré Vám ako rodičovi vyplácal štát, patria do BSM. Dary, ktoré Vám poskytli Vaši rodičia, však do BSM nepatria.

Odlišné pravidlo platí v prípade svadobných darov. Tam sa predpokladá, že neboli určené len jednému z manželov, ale že ich darca venoval obom manželom (každému z manželov 1/2 daru). Takéto dary teda striktne formálne do BSM nepatria, no nakoľko patria podiely na takých daroch obom manželom (podielové spoluvlastníctvo), rozdiel medzi BSM a podielovým spoluvlastníctvom sa prakticky stiera.

V prípade, ak sa manželia na vyporiadaní BSM nedohodnú, rozhodne o vyporiadaní súd na základe skutočností, ktoré považoval za riadne preukázané. Nestačí pred súdom len niečo tvrdiť. Tieto skutočnosti je potrebné aj doložiť dôkazmi.

Z Vašej otázky nepriamo vyplýva, že súd prebehol a sudca rozhodol v prospech protistrany. Nie je však zrejmé, z akých dôvodov bol protistrane priznaný nárok (rozdelil súd BSM jednoducho na 2 polovice a každému z manželov prikázal jednu časť alebo jednému z manźelov priznak špeciálne zásluhy za starostlivosť o domácnosť a rodinu a na základe toho tomuto manželovi priznal väčší podiel na BSM pri vyporiadaní).

Ak máte záujem o detailnejšie posúdenie tejto záležitosti, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk