Patrí auto do BSM, keď je kupované z daru, ktorý som dostala ja od súrodencov ako kompenzáciu dedičstva?

Zodpovedané
23. aug 2023

Dobrý deň,

dostala som dedičstvo vo forme daru. Maminka umrela už dávnejšie a otčim ma do dedičstva nezahrnul. Po rodičoch sme my súrodenci predali byt a moji súrodenci mi darovali rovnakú časť peňazí ako sebe.

Za darované peniaze z dedičstva od mojich súrodencov sme s manželom kúpili auto. Napísali sme ho na jeho meno, keďže ja som ako manželka úplne rovnaký vlastník ako on, aj keď nie je na mňa písané.

Patrí auto do BSM, keď je kupované z daru, ktorý som dostala ja od súrodencov ako kompenzáciu dedičstva?

Kto z nás by mal nárok naň v prípade rozvodu manželstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak boli na kúpu auta použité iba prostriedky z daru, malo by auto patriť iba Vám. Ak ste do auta medzičasom zásadne investovali i prostriedky zo spoločného majetku, spadalo medzičasom auto do BSM.

Upozorňujem však, že v prípade súdneho sporu by dokazovanie toho, že auto patrí iba Vám, mohlo byť komplikované. A to osobitne vtedy, ak ste súhlasili, aby bol v evidencii vozidiel ako vlastník vedený iba Váš manžel.

Ak by ste sa na vyporiadaní BSM po rozvode dohodli (t. j. bez akejkoľvek ingerencie súdu), je plne v réžii Vás a Vášho manžela, ktoré časti majetku, pripadnú Vám a ktoré Vášmu manželovi.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk