Otec mi daroval byt a ja sa budem rozvádzať. Bude mať manžel nárok na byt?

Zodpovedané
30. apr 2023

Dobrý deň,

s manželom bývame v byte, ktorý bol v čase nášho nasťahovania mestský a evidovaný na meno môjho otca (2001). Byt bol neskôr odkúpený mojím otcom od mesta. Darovacou zmluvou ho otec previedol na mňa. Bolo to cca v roku 2008.

Ako by postupoval súd v prípade rozvodu nášho manželstva?

Byt sme s manželom spoločne upravili, hlavné úpravy (bytové jadro sa realizovali, až keď otec byt previedol na mňa).

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste byt nadobudli darovaním, tak nepatrí do BSM.

Ohľadom rekonštrukcie (zhodnotenia) bytu platí, že každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok.

Inými slovami - ak bola rekonštrukcia zrealizovaná z peňazí patriacich do BSM, budete zrejme musieť vyplatiť manželovi podiel z toho, o čo ste byt zhodnotili. Ak by bola bývala rekonštrukcia zrealizovaná z peňažných prostriedkov patriacich manželovi, museli by ste zrejme vyplatiť celú sumu, o ktorú bol byt rekonštrukciou zhodnotený.

Upozorňujem však, že pri vyporiadaní BSM súd zohľadňuje viaceré aspekty - napr. kto sa staral viac o domácnosť/potreby rodiny, kto viac zarábal a zabezpečoval rodine životný štandard a pod.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk