Ospravedlňovanie zo školy rodičom dieťaťa. Je to po právnej stránke v poriadku?

Zodpovedané
Včera o 12:00

Dobrý deň,

od minulého roku má právo rodič ospravedlniť dieťa zo školy na 5 pracovných dní, ale iba z dôvodu ochorenia, čiže nie bez udania dôvodu ako za čias Covidu.

Čo to v praxi znamená?

Musím toto ospravedlnenie konzultovať s lekárkou a musí byť záznam v zdravotnej karte dieťaťa?

Môj problém. Keď má dieťa nepokojnú noc, že sa stále metá, tak viem že nie je OK, aj keď má ráno len sople bez teplôt. Teplotu má spravidla v ten istý deň okolo 16:00. Ak však ráno pravdivo napíšem pediatričke, že dcéra má sople, zatiaľ bez teplôt, tak tá mi odpíše, že ju mám dať do školy.

V praxi to riešim tak, že pediatričku kontaktujem až neskôr a ten jeden deň je tak trochu s otáznikom. S učiteľmi problém nemám, nespochybňujú moje ospravedlnenky, deti sa učia dobre. Situácia ma však z princípu znervózňuje, cítim "právnu neistotu".

Ako to teda je?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí:

  • Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 10 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 10 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.

Myslím teda, že kvôli tomu prvénu dňu sa stresovať nemusíte. Ak bude choroba trvať menej ako 5 dní, môžete dieťa ospravedlniť bez konzultácie s lekárom (vždy najviac 2x do mesiaca).. Ak trvá choroba dlhšie, len po konzultácii.

Predpokladám, že pri väčšine bežných detských chorôb sa nepredpokladá, že pôjdete k lekárovi hneď v prvý deň choroby.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk