Na základe čoho sa určuje zverenie dieťaťa do opatery pri smrti obidvoch rodičov?

Zodpovedané
7. júl 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom našej rodinnej situácie.

Je možné zabezpečiť, aby v prípade úmrtia obidvoch rodičov nemali na dcéru nárok konkrétni členovia rodiny?

Na záklde čoho sa určuje, komu ju zveria v prípade, ak by sa o ňu prihlásili viacerí ľudia z rodiny?

Jednotliví členovia rodiny navzájom nevedia, koľko času s ňou trávia tí ostatní. Čiže jedna babka môže tvrdiť, že majú pravidelný styk a druhá babka to nebude spochybňovať. Ide nám jednak o výchovu/zázemie. Prvá babka je alkoholička. Plus by zdedila všetok majetok a ten by bol do plnoletosti v správe jej poručníka. Bojíme sa, aby to nesprávna osoba nerozflákala.

Najväčšiu dôveru máme v mojom bratovi, ale ten žije v zahraničí a nechceme striktne určiť, že dieťa musí ísť tam žiť.

Vďaka za odpoveď

Dobrý deň,

akékoľvek želania tohto druhu by som Vám odporúčala zaznamenať písomne aj a krátkym vysvetlením. Po Vašej smrti by to mohlo poslúžiť ako písomný dôkaz v konaní o ustanovovaní zástupcu.

Súd by mal okrem toho ako zástupcu maloletej určiť osobu, ktorej doterajší život dáva záruku, že funkciu bude vykonávať riadne a v záujme maloletej.

Zároveň by súd mal komplexne a detailne posúdiť všetky aspekty. Teda zisťovať, čo by ste si asi vy (ako rodičia) želali, čo preferuje maloletá, ku komu má najbližší vzťah, čo bude pre jej ďalší vývoj najlepšie...)

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk