Musím si odrobiť deň, keď štátny sviatok je počas pracovného dňa?

Zodpovedané
12. máj 2023

Dobrý deň,

pracujem v zdravotníckom zariadení - kúpele. Od februára sme dostali príkazný list, kde nám určili nepretržitú prevádzku s nerovnomerne rozvrhnutým časom podľa paragrafu 87 odsek 2 a 90 odsek 4.

Tým pádom nám len slovne bolo povedané, že keď pripadá štátny sviatok na pracovný deň, tak si ho musím odrobiť. V prípade voľna si vziať na tento deň dovolenku, resp. nadrobiť cez víkend.

Je to v súlade so zákonom?

Ďakujem

Dobrý deň,

nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času podľa paragrafu 87, ods. 2 mal s Vami zamestnávateľ dohodnúť a nie nariadiť. To Zákonník práce nepripúšťa.

Práca cez víkend/sviatok v tomto prípade predstavuje prácu nadčas. Tá by taktiež mala byť nariaďovaná len výnimočne. Teda v prípade prechodne zvýšenej a naliehavej potreby práce a nie pravidelne na vykrývanie nedostatočného počtu zamestnancov.

Ak zamestnávateľ tieto pravidlá kontinuálne porušuje, odporúčam Vám podať podnet na inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk