Musím si dať vypracovať znalecký posudok na pozemok, ktorý mi bol darovaný?

Zodpovedané
6. máj 2023

Dobrý deň,

od rodičov som nadobudla pozemok darovacou zmluvou. Následne bude moje dedičstvo znížené o čiastku hodnoty tohto pozemku.

Musím si dať vypracovať znalecký posudok na pozemok a zistiť jeho aktuálnu hodnotu?

Pozemok som nadobudla ako neudržiavaný a bez elektriny. Následnými úpravami na moje náklady (ťahanie elektriny z väčšie vzdialenosti, likvidácia náletových drevín, stavba chaty) ho zhodnotím.

Ako sa v takomto prípade postupuje?

S jedným súrodencom máme pekný vzťah, to by malo byť ok pri dedeni. Avšak s ďalším súrodencom sa nebavíme a predpokladáme, že nám môže robiť ťažkosti.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie ste povinná dať si vyhotoviť znalecký posudok na pozemok, ktorý ste nadobudli.

Ak by ste podľa Vášho názoru mohli mať po rodičoch nárok na nejaké hodnotnejšie dedičstvo aj po odpočítaní hodnoty pozemku (napr. ak rodičia vlastnia ďalšie nehnuteľnosti), vyhotovenie znaleckého posudku by som Vám odporúčala. Je to pre Vašu ochranu. Vyhnete sa tak diskusiám s ostatnými súrodencami, akú hodnotu pozemok mal v čase darovania a koľko by Vám ešte z dedičstva malo pripadnúť a či vôbec niečo.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk