Musí sa rozdelenie majetku spísať výlučne na katastri?

Zodpovedané
25. máj 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dedenia.

Dom po rodičoch zdedili dve sestry, ale nie je nikde právne dané, ktorej patrí ktorá časť. Každá sa stará o "svoju," čo sa dohodli ústne.

Musí sa rozdelenie majetku spísať výlučne na katastri, alebo sa do úvahy berie aj spísanie na matrike vo forme čestného prehlásenia od oboch dedičiek?

Ak to musí byť na katastri, musíme tam byť obe dedičky osobne, alebo stačí jedna s čestným prehlásením z matriky od druhej dedičky?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak to správne chápem, chcete docieliť rozdelenie jednej veci (domu) na dve samostatné veci.

V prvom rade budete potrebovať vyjadrenie znalca, že je to reálne možné. Predpokladám, že znalec z odboru stavebníctvo/budovy to bude vedieť potvrdiť.

Následne spíšete so sestrou dohodu o tom, ktorá časť domu patrí ktorej z Vás. Podpisy musia byť úradne osvedčené - na matrike, u notára, na slovenskom veľvyslanectve v zahraničí a pod.

Následne podáte na kataster návrh, aby zmenu zapísal. Ak v dohode uvediete, že stačí, ak návrh podá jedna z Vás, tak bude stačiť, ak návrh podáte napr. len vy. V prípade pochybností by kataster mohol požadovať, aby ste na návrhu boli podpísané obe.

Ak máte záujem o prípravu zmluvnej dokumentácie a ďalšie poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk