Musí nižšia kolektívna zmluva garantovať minimálne to, čo je v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa?

Zodpovedané
22. feb 2023

Dobrý deň,

pracujem v školstve a zamestnávateľ nám odmieta prispievať na DDS (3. pilier). Odvoláva sa na našu kolektívnu zmluvu uzatvorenú vraj do roku 2025. Tam je uvedené, že nebude prispievať.

Máme aj kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa a tam je uvedené, že od 1.1.2023 bude zamestnávateľ prispievať zamestnancom najmenej 2%. Pokiaľ viem, tak kolektívna zmluva vyššieho stupňa je nadradená nad nižšiu, podnikovú kolektívnu zmluvu.

Musí nižšia kolektívna zmluva garantovať minimálne to, čo je v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa?

Ďakujem

Dobrý deň,

kolektívna zmluva vyššieho stupňa je záväzná pre zamestnávateľa združeného v organizácii zamestnávateľov,
1. Za ktorého bola kolektívna zmluva vyššieho stupňa uzatvorená a u ktorého pôsobí odborová organizácia združená v odborovej organizácii, ktorej vyšší odborový orgán kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa uzatvoril.
2. Alebo. ktorá kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa uzatvorila, ak kód štatistickej klasifikácie ekonomických činností tohto zamestnávateľa na úrovni divízie alebo na úrovni skupiny je rovnaký ako označenie odvetvia alebo časti odvetvia, pre ktoré je uzatvorená kolektívna zmluva vyššieho stupňa, a ak pre tohto zamestnávateľa nie je záväzná iná kolektívna zmluva vyššieho stupňa.

ALEBO

Zamestnávateľa, ktorý nezodpovedá vyššie uvedenej definícii, ale zároveň ide o zamestnávateľa, ktorý požiadal zmluvné strany o pristúpenie ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa a zmluvné strany s pristúpením súhlasili.

Zároveň platí, že ak kolektívna zmluva nižšieho stupňa upravuje nároky zamestnancov v menšom rozsahu než kolektívna zmluva vyššieho stupňa, tak v tej časti sa kolektívna zmluva n i ž š i e h o stupňa stáva neplatná.

Ak Váš zamestnávateľ spadá do jednej z vyššie uvedených skupín (a kolektívna zmluva vyššieho stupňa je pre neho záväzná), tak je povinný rešpektovať kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa a prispievať Vám na DDS.

Ak by aj naďalej odmietal plniť svoju povinnosť, odporúčam zaslať podnet na príslušný inšpektorát práce, aby celú záležitosť preverili.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk