Musí mi zamestnávateľ vyhovieť ohľadom úpravy pracovného času?

Zodpovedané
3. aug 2024

Dobrý deň,

som zamestnanec ÚPSVaR, pracovná zmluva na dobu neurčitú, momentálne som na rodičovskom s dieťaťom. Chcela by som sa do práce vrátiť skôr ako dieťa dovŕši 3 roky.

Je možné si požiadať o úpravu pracovného času?

Musí mi zamestnávateľ vyhovieť?

Týždenný pracovný čas je 37,5 hodín, je to práca s klientmi.

Bolo mi povedané, že údajne nemám na úpravu pracovného času nárok, pretože pracujeme v štátnej správe. Tu sa riadime podľa zákona o štátnej službe, nie podľa zákonníka práce.

Ďakujem

Dobrý deň,

ustanovenie Zákonníka práce, na základe ktorého je zamestnávateľ obvykle povinný vyhovieť požiadavke o úpravu pracovného času, sa v zmysle paragrafu 171 zákona o štátnej službe vzťahuje aj na štátnozamestnanecké pomery.

Pre vylúčenie pochybností, predmetné ust. paragrafu 164, ods. 2 Zákonníka práce uvádza nasledovné:

Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo v odôvodnených prípadoch o skorší návrat na pôvodný spôsob organizácie práce, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

Odmietnutie žiadosti podľa prvej vety musí zamestnávateľ písomne odôvodniť.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk