Môžu nám odmietnuť vydať občiansky preukaz v prípade, keď nevrátime starý bez podoby tváre?

Zodpovedané
4. máj 2023

Dobrý deň,

pri vybavovaní prvého občianskeho preukazu po dovŕšení 15. roku života nám dali podmienku vrátiť občiansky preukaz bez podoby tváre.

Na stránke minv.sk sme našli informáciu, že dieťa môže mať obidva platné doklady, nikde sme nenašli informáciu o povinnom vrátení OP bez podoby tváre.

Je možné, že nám nový OP odmietnu vydať v prípade, keď nevrátime OP bez podoby tváre?

Ďakujem

Dobrý deň,

zo zákona to priamo nevyplýva, no pri správnom výklade by mal podľa mňa každý dospieť k tomu, že OP bez podoby tváre a s OP s podobou tváre môžu existovať vedľa seba, ak nie sú dané žiadne dôvody neplatnosti OP bez podoby tváre, (napr. OP bol poškodený, uplynula doba jeho platnosti alebo ak údaje v ňom uvedené už nie sú aktuálne).

Zoznam dôvodov neplatnosti OP nájdete v ust. § 22 zákona č. 647/2007 Z.z. o cestovných dokladoch.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk