Môžu mi vziať dom, keď ma matka vydedila?

Zodpovedané
1. feb 2024

Dobrý deň,

v roku 2017 mi rodičia darovali rodinný dom. V roku 2019 moja mama napísala závet u notára, že ma vydedí. Zistila som to teraz na dedičskom konaní. Otec je chorý, má demenciu, nič si nepamätá.

Môžu mi po toľkých rokoch vziať dom?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak to správne chápem, tak v roku 2017 došlo k uzavretiu darovacej zmluvy a tento prevod bol riadne zapísaný do katastra nehnuteľností. Vy ste ako vlastník vedená na príslušnom liste vlastníctva).

Dom teda patrí Vám a pokiaľ ešte za života Vašej matky nedošlo k zrušeniu darovacej zmluvy, nemôže byť predmetom dedenia. Vydedenie sa teda môže týkať len ostatných vecí, ktoré Vaša matka vlastnila/spoluvlastnila s Vaším otcom v čase jej smrti.

Nezávisle od toho ste oprávnená napadnúť platnosť listiny o vydedení. Šancu na úspech v predmetnom konaní by ste mali iba v prípade, ak by ste boli schopná preukázať, že neexistovali zákonné dôvody vydedenia.

Poručiteľ môže vydediť potomka, ak:
a) V rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch.
b) O poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať.
c) Bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka.
d) Trvalo vedie neusporiadaný život.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk