Môžu ma prepustiť z práce, keď mám zmluvu na dobu neurčitú?

Zodpovedané
10. sep 2024

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke do 23.12.2025, ale nesplnila som kvalifikačný predpoklad do termínu 31.8.2024.

V zmluve je uvedené:
“V súlade s paragrafom 83 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z.z. je zamestnanec povinný do štyroch rokov od vzniku prvého pracovného pomeru v danom školskom zariadení splniť kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti vychovávateľa v školskom zariadení, t.j. najneskôr do 31.08.2024. Nesplnenie tejto povinnosti bude mať za následok ukončenie pracovného pomeru v zmysle zákona č. 138/2019 Z.z. Na skončenie pracovného pomeru z tohto dôvodu sa nevzťahujú ustanovenia Zákonníka práce.”

Môžu ma prepustiť z práce, keď mám zmluvu na dobu neurčitú?

Ďakujem

Dobrý deň,

zákon nijakým osobitným spôsobom nerieši, či sa lehota na splnenie kvalifikačného predpokladu predlžuje o dobu MD/RD. No vzhľadom na to, že pri adaptačnom vzdelávaní (jeden z druhov zvyšovania kvalifikácie) zákon stanovuje, že lehota na získanie tohto vzdelania sa predlžuje po dobu trvania MD/RD, prišlo by mi primerané, aby sa rovnaký princíp uplatňoval pri všetkých typoch zvyšovania kvalifikácie.

Som teda toho názoru, že zamestnávateľ by Vás prepustiť nemal (a mal by Vám dať šancu splniť kvalifikačný predpoklad po skončení RD).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk