Môžu dediči predať pozemok s domom bez môjho súhlasu?

Zodpovedané
29. jún 2023

Dobrý deň,

po otcovi sme dedili pozemok spolu s domom - ja, moje dve sestry a mama. Oni chcú všetko predať za nízku cenu, ale ja s tým nesúhlasím.

Môžu predať pozemok s domom bez môjho súhlasu?

Teda v prípade, že ja nepodpíšem kúpno-predajnú zmluvu.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, nemôžu predať dom bez Vášho súhlasu.

Môžu však súdnou cestou žiadať tzv. "nahradenie prejavu vôle". V rámci konania by sa preukazovalo, či je kúpna cena primeraná. Ak by súd dospel k záveru, že je primeraná, rozsudok by nahradil Váš /chýbajúci/ súhlas s predajom. Následne by došlo k normálnemu prevodu domu a prepisu v katastri nehnuteľností.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk