Môžeme si nárokovať na byt, keď sme do neho toľko investovali?

Zodpovedané
16. feb 2023

Dobrý deň,

dostala som sa aj mojou chybou do nepeknej situácie. Po skončení školy bývam v rodičovskom byte. Najskôr som bývala so sestrou, potom sama so synom a teraz s manželom a deťmi.

Keď sa sestra odsťahovala, môj syn už mal cez 1 rok, zostala som slobodná mamička a s jeho otcom sme nežili. Keď sa vymieňali okná, prispievala som našim polovicou. Sestra odchádzala, nechala izbu v dezolátnom stave, otrhané tapety, takže bol vidieť panel s dierami. Začal nám pomáhať synov dedko. Vymenil okno na balkóne, prerobil staré jadro kúpeľne, chodbu aj sestrinu izbu. Synov dedko sa stretol aj s mojimi rodičmi a povedal im povedal, že chce zainvestovať do ich bytu, že to robí pre vnuka, s tým, že by ten byt zostal jemu, môjmu synovi. Je to zatiaľ jediné vnúča našich.

Plynul čas, každá jedna izba sa prerobila v celom 3-izbovom byte. Keď nás susedia vytopili. Musela som v kuchyni vymeniť spodok skriniek, to som celé hradila ja. Môj súčasný manžel sa k nám nasťahoval a mali sme dve deti. Manžel vymenil vchodové dvere, balkón sme museli celý nanovo spraviť, lebo nebol odizolovaný a robila sa tam pleseň. Aj keď od mojich rodičov žiadam, nech nám aspoň prispejú na materiál, manžel je šikovný a za robotu by si nevypýtal. Aj ostatné izby sa museli nanovo spraviť.

Naši sa tvária, že nemajú peniaze, ale mama si nedávno kúpila auto. Bod úrazu je, že naši stále rozprávajú, že máme platiť len za energie, aby nemali žiadne starosti s bytom. S tým nemáme problém, to všetko platíme. Len my stále investujeme do cudzieho a mám ďalších dvoch súrodencov, ktorý do bytu nedali ani cent. Len my im stále zhodnocujeme ich majetok, a keď raz príde čas, tak môj syn, čo dostal od dedka, nebude mať nič a my tiež nie. Súrodenci hovoria: To je váš problém ako žijete, nemali ste tam nič prerábať. Bohužiaľ, predať nám to nechcú a podarovať synovi tiež nie, nakoľko už aj sestry majú deti.

Dá sa to ešte po rokoch dodatočne dokladovať účtenkami, aby si súrodenci nemohli nárokovať na byt, keď do neho nedali ani cent?

Dá sa spraviť s našimi nejaká zmluva?

Alebo si nemôžeme na nič nárokovať, aj keď sme spolu so synovým dedkom do tohto bytu toľko investovali?

Ďakujem

Dobrý deň,

správne ste identifikovali problém - investujete do cudzieho a zhodnocujete cudzí majetok. V prípade sporu by ste aj s odstupom istého času mohli argumentovať tým, že ste byt zásadne zhodnotili, avšak treba zohľadniť nasledovné:

1. Z toho, čo píšete, vyplýva, že za užívanie bytu neplatíte nájomné (len energie). V prípade sporu by Vaši rodičia/Vaše sestry mohli argumentovať tým, že opravy/rekonštrukcia bytu boli protihodnotou za to, že ste byt mohli užívať (t. j. že vlastne nahrádzali nájomné).
2. Ak niekto zhodnotí vec iného bez právneho dôvodu (to by mohol byť teoreticky aj Váš prípad, ak by sa preukázalo, že rekonštruovanie bytu nemalo nahrádzať platbu nájomného, ale, že ste ho vy/Váš manžel/svokor robili výlučne z dobrej vôle), tak má nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia. T. j. toho, o čo sa byt zhodnotil, avšak len do dvoch/troch rokov odo dňa, keď sa oprávnený (= vy) dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil. Začiatok plynutia lehoty by bol zrejme sporný. Bude otázne, kedy ste sa dozvedeli, že byt nedostane Váš syn. Konkrétna lehota na vydanie bezdôvodného obohatenia (2 alebo 3 roky) závisí od toho, či by sa preukázalo, že Vaši rodičia/Vaše sestry sa na Váš úkor obohatili úmyselne alebo nie.
3. Pokiaľ Vaši rodičia za svojho života byt neprevedú na niekoho iného, zdedí vo finále každé z detí rovnaký spoluvlastnícky podiel na byte (ibaže by Vaši rodičia spísali závet, v ktorom by dedičské podiely určili inak). Ak by ste potom chceli spoluvlastnícke podiely vykúpiť od svojich sestier, môže sa Vám stať, že budete nútení zaplatiť im za podiely trhovú cenu (t. j. trhovú cenu zrekonštruovaného bytu).

Ak by ste od Vašich rodičov chceli žiadať náhradu nákladov za rekonštrukciu, vezmite do úvahy, že od Vás v tom prípade zrejme začnú žiadať nájomné za užívanie bytu.

Existuje viac možností, ako by šlo vzniknutú situáciu riešiť. Najprv sa však s Vašimi rodičmi musíte dohodnúť, čo je pre nich akceptovateľné z ekonomického hľadiska. V každom prípade by som Vám radila, aby ste sa skúsili s rodičmi dohodnúť ešte za ich života.

Do úvahy prichádza napr.:

  • že Vám predajú byt za cenu, ktorá zodpovedá trhovej cene nezrekonštruovaného bytu (a výnos z predaja bytu rozdelia medzi ostatných vnukov/vnučky),
  • že Vám/Vášmu synovi ako odmenu za zrekonštruovanie bytu darujú istý spoluvlastnícky podiel na byte (do dedičstva by v tom prípade mohol spadnúť iba zvyšný podiel na byte; zaistili by ste ti teda lepšiu pozíciu, že by ste sa stali väčšinovými spoluvlastníkmi bytu po smrti Vašich rodičov, aj keď by nešlo o ideálne riešenie) a pod.

Ak budete mať záujem o poradenstvo pri príprave zmluvy o prevode (kúpa/darovanie), neváhajte ma kontaktovať e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk